NaProTechnologija

NaProTechnologija - kas tai?

Natūrali prokreacinė technologija (NaProTechnologija) - tai naujas moters sveikatos mokslas, skirtas stebėti ir palaikyti moters prokreacinę bei ginekologinę sveikatą, pagrįstas medikamentiniu, chirurginiu gydymu bei vaisingumo pažinimu Kreitono modelio sistemos pagrindu.

Šiuo metu NaProTechnologija taikoma specializuotose nevaisingumo gydymo klinikose ir bene plačiausiai žinoma kaip dirbtinėms reprodukcinėms technologijoms alternatyvus nevaisingumo gydymo būdas.

Apie Lietuvoje dar naują būdą kovoti su PMS ir nevaisingumu (gydytoja L. Unikauskaitė-Aleknienė)

Radijo laida su gydytoja Akvile Esmantiene ir gydytoja Laura Alekniene (garso įrašas)

Ingridos Vuosaitytės paskaita "NaProTechnologija - kas tai?" (garso įrašas)

Interviu su gyd. A.Esmantiene – pirmąją NaProtechnologijos specialiste Lietuvoje

NaProTechnologijos sėkmė nėra išmatuojama tik pastojimu

"Sveikos pradžios" gydytoja akušerė ginekologė Akvilė Esmantienė apie naprotechnologiją

Pinigų ar vaisingumo džiaugsmas? (Invitrofertilizacija versus NaproTechnologija)

En den du, - vaikų neturėsi tu!

Vis dėlto NaProTechnologijos tikslas - gydyti ne patį nevaisingumą kaip ligą, o gilesnius moters sveikatos sutrikimus, neretai lemiančius ir nevaisingumą. NaProTechnologijos metodai gali pagelbėti ir varginant priešmenstruaciniam sindromui (PMS), esant skausmingoms mėnesinėms, nereguliariems ar nenormaliems kraujavimams, kiaušidžių cistoms, policistinių kiaušidžių sindromui, pogimdyminei depresijai, padėti išvengti pakartotinių persileidimų ar priešlaikinių gimdymų ir kt.

Nevaisingumas ir NaProTechnologija

9 faktai apie NaPro tiems, kurie kovoja su nevaisingumu (PDF)

Taktika

  • Įvertinti gilumines reprodukcinės funkcijos sutrikimo priežastis (vertinant poros pildomas ciklų stebėjimo lenteles, atliekant hormonų, ultragarsinius, laparoskopinius tyrimus, selektyvią histerosalpingoskopiją ir kt.)

  • Gydyti nustatytas priežastis.

  • Padėti porai pastoti natūralių lytinių santykių būdu.

  • Jei gydymas nesėkmingas, toliau ieškoti priežasčių.

  • Nepavykus padėti mediciniškai, palaikyti porą apsisprendžiant dėl įvaikinimo.

1 pvz. Normalus ciklas. Juodos spalvos diagrama rodo estradiolio koncentraciją kraujyje, raudonos - progesterono.

2 pvz. Patologinis "sausas" ciklas. Moteris nepastebi jokių gleivių. Peržemas tiek estradiolio, tiek progesterono lygis rodo, kad sutrikęs tiek folikulo vystymasis, tiek vėliau jo vietoje susidariusio geltonkūnio funkcija.

3 pvz. Pastojimas po 7 metus trukusio nevaisingumo. Pora pastojo be jokio gydymo, išskyrus vit. B6 gleivių sekrecijai skatinti ir lytinių santykių planavimą vaisinguoju laikotarpiu.

4 pvz. Mažai gimdos kaklelio gleivių, endometriozė, kiaušidžių disfunkcija, labai mažas spermatozoidų kiekis vyro spermoje, dvi nesėkmingos apvaisinimo mėgintuvėlyje procedūros. Taikant NaProTechnologijos metodus pora pastojo ir susilaukė kūdikio.

Efektyvumas

Tyrimų rezultatai parodė, kad NaProTechnologija gydant nevaisingumą gali būti tiek pat efektyvi ar net efektyvesnė už įprastus gydymo metodus.

Airijoje iš beveik 1100 NaProTechnologijos metodu gydytų šeimų, kurių vidutinis nevaisingumo patirties laikas buvo penkeri su puse metų, o 33 proc. iš jų jau buvo taikytos nesėkmingos dirbtinio apvaisinimo procedūros (dažnai – kartotos ir po keletą kartų), vaikų gimstamumas siekia 25,5 proc. Palyginimui – Europos embriologų ir reprodukcijos draugijos 2010 m. duomenimis, Lietuvoje šis rodiklis taikant dirbtinį apvaisinimą tesiekia kiek daugiau nei 7 proc., ES vidurkis – apie 21 proc. Be to, atkreiptinas dėmesys, jog dirbtinio apvaisinimo efektyvumo studijose dažnai nurodomas ne gimimų, o nėštumų skaičius.

NaProtechnologijos metodą pasirinkusios moterys pastojo vidutiniškai po 6–7 gydymosi mėnesių. Daugiavaisių nėštumų, mažo gimimo svorio naujagimių, priešlaikinių gimdymų skaičius – toks pats kaip bendroje populiacijoje. Nekyla ir kiaušidžių hiperstimuliacijos pavojus - nors neretai esant indikacijų jos stimuliuojamos, tikslas nėra gauti dešimtį kiaušialąsčių. Dažnai beieškant nevaisingumo priežasčių randama lėtinė moters liga, kurios gydymas ne tik padeda susilaukti vaikų, bet ir pagerina moters sveikatos būklę.