Netikrosios mėnesinės

Tikrosios mėnesinės - tai mėnesinės (fiziologinis kraujavimas), prieš kurias buvusiame cikle įvyko ovuliacija. Ovuliaciją patvirtina vienintelis NŠP požymis - bazinės kūno temperatūros pakilimas. (Žr. Mėnesinių ciklas)

Kartais gali pasitaikyti kraujavimo epizodų, kurie iš tiesų nėra mėnesinės ir nereiškia naujo ciklo pradžios. Skiriami trys nemenstruacinio fiziologinio kraujavimo tipai:

  • kraujavimas tarp mėnesinių - tai nedidelis tepimas iki ovuliacijos, atsirandantis dėl staigaus estrogenų kiekio pakilimo, kuris savo ruožtu skatina endometriumo augimą, bet ne ovuliaciją;

  • ovuliacinis kraujavimas - dėl staiga pasikeitusios hormonų koncentracijos;

  • implantacinis kraujavimas - gali atsirasti 6-ą dieną po apvaisinimo implantuojantis embrionui.

Pirmųjų dviejų tipų kraujavimai tarsi tik įsiterpia į ciklą (angl. breakthrough bleeding) ir kartais vadinami "netikrosiomis mėnesinėmis" (kaip sinonimas kartais naudojamas ir "ovuliacinis kraujavimas", nors tai nėra visiškai tikslu).

Tokius kraujavimus paprastai lemia vėluojanti ovuliacija - ikiovuliacinėje fazėje gimdos gleivinė spėja išvešėti iki tokio laipsnio, kad viršutinis jos sluoksnis nebegali išsilaikyti ir pradeda atsisluoksniuoti.

Netikrosios mėnesinės gali būti įvairaus gausumo - nuo silpno tepimo iki kraujavimo, niekuo nesiskiriančio nuo tikrųjų mėnesinių. Prieš ir po netikrųjų mėnesinių gali būti gausių gleivių.

Dėmesio! Tepimas rudomis išskyromis prieš ir po mėnesinių yra vienas iš endometriozės simptomų. Su ovuliacija ir ciklo ritmu nesusijęs kraujavimas iš gimdos rodo sutrikimą - būtina kreiptis į gydytoją ir išsitirti dėl gimdos kaklelio pakitimų bei gimdos auglių (atlikti citologinį Pap tyrimą (metodika), ultragarsinį tyrimą ir kt.)

What the color of your period blood says about your health

Netikrosioms mėnesinėms būdinga tai, kad:

  • kraujavimas prasideda nesant BKT pakilimo,

  • vaisingesnio tipo gleivės pastebimos prieš pat prasidedant kraujavimui, jo metu ir/arba jam vos pasibaigus,

  • gan greitai po kraujavimo pakyla BKT.

Netikrųjų mėnesinių metu ir iškart po jų pora gali pastoti.

1 pvz. Ciklas prasidėjo mėnesinėmis esant žemai BKT. Šiai moteriai įprastas ciklų ilgis - 27-30 dienų. Ovuliacija jai paprastai įvykdavo 13-17 ciklo dienomis, bet šįkart šios dienos praėjo be jokio BKT pakilimo. 22 ciklo dieną moteris netikėtai sulaukė kraujavimo, kurį palaikė mėnesinėmis. NŠP konsultantė patarė nepradėti pildyti naujos lentelės ir būtinai toliau matuoti BKT. Kraujavimas truko 4 dienas, iškart po jo moteris pastebėjo aiškiai vaisingo tipo gleives ir netrukus pakilo BKT. VNF prasidėjo tik 30 ciklo dieną, o visas ciklas truko 39 dienas.

2 pvz. 23 - 31 ciklo dienomis moteris kraujavo, tačiau prieš tai nebuvo užfiksavusi BKT pakilimo, todėl kraujavimą traktavo kaip netikrąsias mėnesines. 35-36 dienomis pastebėjo labai tąsias gleives, o 37 dieną užfiksavo pirmąjį BKT pakilimo tašką. Gimdos kaklelį stebėti moteris pradėjo 33 ciklo dieną - 36 dieną jis buvo labai atviras, o 37 staiga beveik visiškai užsivėrė. 48 dieną prasidėjo mėnesinės, taigi ciklas truko 47 dienas. VNF prasidėjo 39 dienos (pagal R taisyklę) arba 40 dienos (pagal C ir B taisykles) vakarą.

Vartojant hormoninę kontracepciją mėnesinės esti netikrosios (video).

Literatūra