NŠP ir sveikata

Vaisingumo pažinimas ir sveikata

Sekti savo vaisingumo požymius naudinga ne vien šeimos planavimo tikslais (norint pastoti, atidėti nėštumą ar daugiau nebepastoti) - vaisingumo pažinimas taipogi suteikia žinių apie moters sveikatos būklę, leidžia pačiai moteriai anksti pastebėti beprasidedančią ligą ir laiku kreiptis pagalbos, o NŠP metodus išmanančiam gydytojui pacientės ciklo stebėjimų lentelės gali pagelbėti kryptingai ieškant sutrikimo priežasties.

Taigi vaisingumo pažinimas tikslingas ir lytinio gyvenimo negyvenančioms moterims bei merginoms. Paauglėms rekomenduojamos specialios supaprastintos ciklo stebėjimų lentelės, kuriose žymimas mėnesinių kraujavimas, gimdos kaklelio gleivių buvimas ar nebuvimas ir subjektyvūs su mėnesiniu ciklu galintys būti susiję požymiai (galvos skausmas, padidėjęs noras valgyti saldumynus ir pan.) Tokių užrašų tikslas - ne nustatyti vaisingosios fazės ribas, o padėti mergaitei numatyti, kada tikėtis mėnesinių, suprasti organizme vykstančius procesus, jaustis patogiai dėl savo bręstančio kūno, nesirinkti ir ateityje nieko, kas jam gali pakenkti.

Didelė dalis moterų Lietuvoje į ginekologą kreipiasi dėl sutrikusio mėnesinių ciklo (tiesa dažniausiai tai būna vienkartinis menstruacijų susilaikymas, kurio pagrindinė priežastis - nėštumas). Besitęsiantis mėnesinių nereguliarumas paprastai vargina, kelia stresą, tačiau iš tiesų nebūtinai esti susijęs su ginekologinėmis ligomis. Tikrąją nereguliarių mėnesinių priežastį gali būti sudėtinga nustatyti ir gydytojui - deja neretai gydytojai pasirenka lengviausią kelią ir mėnesinių ciklui reguliuoti skiria hormoninius kontraceptikus, kurie sukuria dirbtinį ciklą, tik imituojantį natūralų - taip tikrosios sutrikimo priežastys lieka nepašalintos ir kraujavimai neretai esti reguliarūs tik tol, kol moteris vartoja kontraceptikus:

Jei mėnesinių ciklą sutrikdė pasikeitusios gyvenimo sąlygos, stresiniai išgyvenimai, kūno masės kritimas, šviesa nakties miego metu ar pan., paprastai po kurio laiko organizmas grįžta į įprastą ritmą savaime - didžiausia problema tokiu atveju yra ne pats mėnesinių ciklo trukmės svyravimas, o su juo susijęs savo vaisingumo nepažįstančios moters stresas. Vasingumo požymių sekimas leidžia atpažinti visaverčius ciklus (kurių metu subręsta kiaušialąstė, įvyksta ovuliacija bei sudaromos sąlygos fiziologinei hormonų pusiausvyrai) ir gan tiksliai numatyti būsimų mėnesinių datą.

Vis dėlto jei jūsų mėnesinių ciklai tapo chaotiški be jokių objektyvių priežasčių, jei pajutote organizmo pokyčius, kurie jums kelia nerimą - neatidėliokite ir kreipkitės į ginekologą.

Deja tenka paminėti, jog dėl spragų gydytojų rengimo programose vaisingumo pažinimo metodus išmanančių specialistų Lietuvoje yra labai mažai. Daugeliui ginekologų ir šeimos gydytojų stinga tiek žinių vertinti pacientės ciklo stebėjimų lenteles, tiek noro įsiklausyti į neretai gana tikslius ir informatyvius savo vaisingumo požymius sekančios moters nusiskundimus. The doctor dilemma...

Dažniausiai pasitaikantys hormoninių sutrikimų požymiai:

  • gausus, su krešuliais ir/arba užsitęsęs mėnesinių kraujavimas (>7 d.),

  • ilgi (>33 d.) ar dvigubi ciklai,

  • nuotaikų svyravimas, irzlumas, nerimas, ypatingai porą savaičių iki mėnesinių,

  • naktinis prakaitavimas,

  • karščio pylimas,

  • makšties sausumas,

  • sumažėjęs lytinis potraukis,

  • cikliškai pasireiškianti migrena,

  • spuogai (lot. acne),

  • veido plaukuotumas,

  • galvos plaukų suplonėjimas,

  • staigus svorio padidėjimas nepakitus mitybai ir fiziniam krūviui.

Sekdama savo vaisingumo požymius, moteris gali pastebėti liuteininės fazės sutrumpėjimą, nepakankamą BKT pakilimą ar jos šokinėjimą, visą ciklą nekintančią BKT ar kad niekada nebūna vaisingo tipo gleivių - visa ši informacija gali padėti gydytojui diagnozuoti ir esant reikalui gydyti hormoninius sutrikimus.

NŠP ir ginekologinė endokrinologija - pilotinė Heidelbergo universiteto studija (P. Frank-Herrmann, 2004 m.)

Premenstruacinis sindromas (PMS)

Premenstruacinis sindromas (PMS) - tai somatinių ir elgesio simptomų įvairovė (jų priskaičiuojama 150 - 200), susijusi tik su antrąja ciklo puse. Šį sindromą patiria daugiau kaip 75 proc. moterų.

Premenstruacinis disforinis sindromas (PDS) - tai sunkus PMS variantas, kurį išgyvena 5-9 proc. moterų.

PMS etiologija nėra aiški. Tyrimais neįrodyta, jog PMS būtų kiaušidžių steroidų ar apskritai endokrininių sutrikimų pasekmė. Žinoma, kad normali kiaušidžių funkcija bei cikliniai hormonų svyravimai veikia centrinę nervų sistemą ir gali sutrikdyti biocheminius procesus bei serotoninerginę sistemą.

NaProTechnlogijos specialistai PMS diagnozę grindžia šiais 10 simptomų: irzlumas, padidėjęs krūtų jautrumas bei pilnumo jausmas, kūno masės padidėjimas, nenumaldomas noras valgyti angliavandenių gausų maistą, verkimas dėl smulkmenų, depresija, galvos skausmai, nuovargis ir nemiga. Būtina sąlyga - šie simptomai turi atsirasti ne vėliau kaip likus 4 dienoms iki mėnesinių (paprastai 7 – 10 d.) ir išnykti joms prasidėjus. Jei jie pasireiškia per paskutines 3 ciklo dienas, tai nelaikoma patologija. Gali būti naudojamos specialios lentelės PMS požymiams sekti (pvz.: 1, 2). Gydymas skiriamas tik liuteininėje ciklo fazėje. Paprastai jo užtenka 6-12 ciklų, kad simptomai nebeatsinaujintų.

Kaip nugalėti PMS?

Premenstrual Syndrome (NaProTechnology.com)

The Premenstrual Syndrome Website

National association for premenstrual syndromes

Policistinių kiaušidžių sindromas

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra gana dažnas (net iki 10 proc. moterų) įgimtas neaiškios etiologijos hormoninis sutrikimas. Tai pagrindinė ilgai nevykstančios ovuliacijos priežastis. Jam esant net iki 21 proc. ciklų gali būti anovuliaciniai. Vis bręstantys, tačiau negalintys ovuliuoti folikulai virsta kiaušidę užpildančiomis mažutėmis cistomis. Mėnesinės esti nereguliarios, gali būti negausios ar net visai išnykti. Be to, moterį gali varginti padidėjęs kūno plaukuotumas, spuogai, greitas plaukų riebalavimasis, kūno masės padidėjimas.

Vis dėlto dažnai nepasireiškia jokių minėtų PKS simptomų, o sutrikimas išaiškėja tik moteriai kreipusis į gydytoją dėl negalėjimo pastoti.

Jei moteris seka savo vaisingumo požymius, gana greitai tampa akivaizdu, jog organizmo veikla yra sutrikusi - kartojasi ciklai be BKT pakilimo, moteris nuolat stebi vienodas lipnias arba slidžias gleives be dėsningo kitimo, negali nustatyti gleivių piko dienos, aiškiai vaisingo tipo gleivių etapas gali užsitęsti neįprastai ilgai.

Vaisingumo pažinimas ne tik paskatina moterį kreiptis į specialistus, bet ir pasitarnauja porai norint susilaukti vaikų - NŠP metodai leidžia atpažinti ovuliacinius ciklus bei suplanuoti lytinius santykius vaisinguoju laikotarpiu. Be to, gydytojui laiku rekomendavus keisti gyvenseną (dietą, fizinį krūvį), galima atitolinti neretą PKS komplikaciją - II tipo cukrinį diabetą.

Kiaušidės cista

Kiaušidės cistos gali sukelti skausmus ir sąlygoti neįprastus kraujavimus. Vaisingumo požymių sekimas kartu su laboretoriniais hormonų bei kt. tyrimais gali padėti nustatyti kiaušidės cistos tipą (folikulinė ar liuteininė) ir paskirti optimalų gydymą.

Pvz. Kiaušidės cista (Bilingsų metodo ciklo stebėjimų lentelė) Kūdikį vaizduojantys paveikslėliai reiškia vaisingąjį ciklo laikotarpį, žali langeliai - nevasingąjį, geltoni - skaičiuojamas vaisingas dienas po gleivių piko, raudoni - kraujavimą.

Recurrent Ovarian Cysts

Endometriozė

Endometriozė - tai gimdos gleivinės (endometriumo) išplitimas už gimdos ertmės ribų, pažeidžiantis gimdos raumeninį sluoksnį, kiaušintakius, kiaušides, šlapimo ar virškinimo sistemos organus. Ciklo metu šis ne vietoje įsikūręs audinys reaguoja į hormonų pokyčius taip pat, kaip gimdos gleivinės vidinis sluoksnis - per mėnesines endometriozės židiniai padidėja ir kraujuoja, tačiau kraujui neturint kaip pasišalinti iš organizmo kyla uždegimas, ima formuotis sąaugos bei cistos. Endometrioze serga apie 10 proc. moterų. 30-40 proc. iš jų dėl lytinės sistemos organų randėjimo gali likti nevaisingos.

Endometriozės simptomų priskaičiuojama apie 100, iš kurių būdingiausi: skausmas prieš mėnesines ir jų metu, tepimas rudomis išskyromis prieš mėnesines ir po jų, skausmas ovuliacijos metu, nereguliarios ir gausios mėnesinės, skausmingi lytiniai santykiai, skausmas tuštinantis ar šlapinantis mėnesinių metu, lėtinis pilvo ir dubens skausmas, spazminiai žarnyno skausmai, lėtinis nuovargis, išsekimas ir kt. Gimdos kaklelio gleivių požymiai tampa netipiški jau ankstyvosiose ligos stadijose.

Skydliaukės patologija

Esant skydliaukės hormonų pertekliui (hipertiroidizmui) mėnesinės gali būti nereguliaros, labai retos ir negausios, jų stingant (esant hipotiroidizmui) - nereguliarios, gausios, užsitęsusios.

Atvejis. 28 m. moteris, naudojanti Bilingsų metodą, keletą mėnesių stebėjo nenormalius ciklus - su didesniu kiekiu tirštų lipnių gleivių be jokių dėsningų ovuliaciją rodančių kitimų. Vieną ciklą ji pastebėjo vaisingosios fazės požymius, bet tuojau pat prasidėjo kraujavimas, po kurio gleivių požymiai vėl buvo vaisingo tipo. NŠP mokytojas patarė moteriai kreiptis į gydytoją. Progesterono tyrimas patvirtino įvykus ovuliaciją, tačiau moters stebėjimai buvo aiškiai nenormalūs. Per paskutinius 12 mėn. ši moteris patyrė du persileidimus, skundėsi nerimu, depresija, nuovargiu ir nuolatiniu svorio didėjimu. Paaiškėjo, kad moteris serga lengvos formos hipotiroidizmu. Paskyrus atitinkamą gydymą skydliaukės hormonų koncentracija kraujyje normalizavosi, sumažėjo nuovargis ir nerimas, palaipsniui atsistatė normalūs mėnesinių ciklai. Per ateinančius vienerius metus moteris pastojo ir pagimdė antrąjį vaiką.

Infekcinės lytinės sistemos ligos

Lytinės sistemos infekciją paprastai rodo gimdos kaklelio gleivių pokyčiai - neįprastos išvaizdos ar kvapo išskyros, mažai kintančios ciklo metu, gleivės su kraujo priemaiša. Kai kurių ligų atveju kartu gali būti juntamas skausmas, perštėjimas, niežulys išorinių lytinių organų srityje. NŠP patirties turinčios moterys gana greitai pastebi neįprastus gleivių požymius ir kreipiasi į gydytoją ligai nespėjus įsisenėti.

Paminėtina, jog efektyviausias būdas išvengti lytiniu keliu plintančių ligų - ištikimybė vienam partneriui.

Gimdos kaklelio vėžys

Ankstyvoje stadijoje gimdos kaklelio vėžio simptomai esti menkai pastebimi. Apie šią klastingą ligą ar ankstyvą ir nesunkiai pagydomą priešvėžinę būklę savo vaisingumo požymius sekančią moterį gali perspėti tiek neįprasti kraujavimai, tiek nedėsningi gimdos kaklelio gleivių kitimai.

Atvejis. 33 m. moteris, įgudusi Bilingsų metodo naudotoja, kreipėsi į NŠP mokytoją, kai pastebėjo, jog pasikeitė vaisingo tipo gleivių požymis, piko požymis ir po jo sekančios mėnesinės. Iki tol moters ciklai ir vaisingumo požymiai buvo normalūs. Moteris pastebėjo, kad dviejuose iš eilės cikluose po piko pasireiškė vaisingų gleivių požymiai: ji vėl matė skaidrias, tąsias gleives ir jautė "slidumą". Įtarti gimdos kaklelio pokyčiai, todėl moteris skubiai nusiųsta pas gydytoją. Pap tepinėlis (video) patvirtino, jog yra vėžinių ląstelių. Kolposkopu nustatyta gimdos kaklelio displazija. Po biopsijos moteris skubiai operuota. Po vienuolikos metų ji buvo gyva ir sveika NŠP dėka - anot ją gydžiusio gydytojo, artimiausio planinio Pap tyrimo ši moteris būtų nebesulaukusi.

Pvz. Gimdos kaklelio vėžys (Bilingsų metodo ciklo stebėjimų lentelės fragmentas). Kūdikį vaizduojantys paveikslėliai reiškia vaisingąjį ciklo laikotarpį, žali langeliai - nevasingąjį, geltoni - skaičiuojamas vaisingas dienas po gleivių piko, raudoni - kraujavimą.

Literatūra