Anovuliaciniai ciklai

Anovuliacinis ciklas - tai mėnesinių ciklas, kurio metu neįvyksta ovuliacija.

Anovuliaciniai ciklai labiausiai būdingi premenopauzei. Neretai jie pasitaiko ir brendimo laikotarpiu (tik prasidėjus mėnesinėms), pereinamuoju laikotarpiu po gimdymo (ovuliacija gali neįvykti kelis pirmuosius ciklus), nustojus vartoti hormoninę kontracepciją.

Anovuliaciniai ciklai taip pat būdingi sportininkėms, moterims, besilaikančioms griežtų dietų (tokios moterys praranda estrogenų biosintezei būtiną riebalinio audinio minimumą), turinčioms valgymo sutrikimų (bulimija, nervinė anoreksija).

Anovuliacinių ciklų dažnumas priklauso ir nuo moters amžiaus:

Anovuliacinių ciklų dažnumas skirtingo amžiaus grupėse pagal BKT matavimo duomenis (Baur, 2001)

Retkarčiais anovuliacinių ciklų gali pasitaikyti ir nesant jokios netipinės situacijos, tačiau jiems kartojantis reikėtų kreiptis į gydytoją - anovuliaciniai ciklai gali būti endokrininės sistemos patologijos požymis.

Anovuliacinio ciklo metu moteris gali pastebėti arba ne pasirodančias gleives. Kad ciklas buvo anovuliacinis, pasakyti galima tik jam pasibaigus, kai ciklo metu taip ir nebuvo BKT pakilimo, o pasibaigus jo pabaigą rodančiam kraujavimui nėra jokių gleivių ("sausa") ir išlieka žema BKT. Kitaip tariant, ciklas laikomas anovuliaciniu, jei po jo sekantis kraujavimas nėra nei tikrosios mėnesinės, nei ovuliacinis kraujavimas.

Apie anovuliacinį ciklą galima pasakyti, jog vaisingojo laikotarpio jo metu nebuvo, tačiau tik retrospektyviai.

Anovuliaciniai ciklai - tai tie atvejai, kai gebėjimas vertinti gimdos kaklelio gleives ir gimdos kaklelį yra ypač svarbus. Jei moteris užtikrintai gali pasakyti, jog nėra jokių gleivių ("sausa"), o gimdos kaklelis yra užsivėręs, nusileidęs, kietas bei BKT išlieka žema, galima kaip ir įprastu atveju taikyti kas antro vakaro taisyklę. (Plačiau skaitykite Netipinių situacijų apžvalga).

Literatūra