Viskas, kas būtina sėkmingam simptoterminio NŠP metodo taikymui - tai taisyklių išmanymas (tiek vengiant nėštumo, tiek siekiant pastoti), kruopščiai pildomi užrašai ir pakankamai tikslus, patikimas termometras (taip pat žr. Bazinės kūno temperatūros (BKT) matavimo metodika).
Teisingai pamatuoti temperatūrą šiuolaikiniu termometru - iššūkis
Gyvsidabriniai termometrai - pagal savo tikslumą tai bene patys geriausi termometrai BKT matavimui, tačiau su jais temperatūra matuojama ilgiau, nei su elektroniniais termometrais.
Pagrindinis trūkumas - nuodingasis gyvsidabris. Dėl šios priežasties Europos Sąjungos šalių vaistinėse jais prekiauti uždrausta, be to, juos draudžiama skraidintis lėktuvu.
Iš pažiūros galistaniniai termometrai beveik niekuo nesiskiria nuo gyvsidabrinių, tačiau jų stulpelis užpildytas ne gyvsidabriu, o nekenksmingu jo pakaitalu galistanu - galio, indžio ir alavo lydiniu, kuris kambario temperatūroje taip pat yra skystas. Galistanas turi savybę lipti prie įvairių medžiagų, taip pat ir prie stiklo - matyt dėl šios priežasties tokius termometrus gan sunku nukrėsti. Tikslumas ir matavimo trukmė - kaip gyvsidabrinių termometrų.
BKT matavimui skirti elektroniniai termometrai patogūs tuo, kad jais temperatūra matuojama trumpiau, nei stikliniais termometrais, ir jų rodmenų nebūtina užsirašyti tuojau pat, nes paskutinio matavimo duomenys atmintyje išlaikomi iki kito matavimo.
BKT matuoti tinka tik tam pritaikyti elektroniniai termometrai (kartais vadinami ovuliometrais) - rezultatą pateikiantys šimtųjų, o ne dešimtųjų laipsnio dalių tikslumu (rodantys du, o ne vieną skaitmenį po kablelio).
Tokių termometrų galima rasti ir Lietuvos vaistinėse. Didesnis pasirinkimas perkant užsienyje ar internetu (pvz. Skaitmeninis termometras+diagrama, www.ebay.co.uk).
Termometrai - vaisingumo indikatoriai veikia pagal kalkulioterminį metodą, t.y. matuoja BKT ir pagal jos pakilimą nustato vaisingosios fazės pabaigą, o sukaupę daugiau duomenų apie mėnesinių ciklų trukmę - kalendoriškai apskaičiuoja ir vaisingosios fazės pradžią. Kitaip tariant, tai išties tikslūs elektroniniai termometrai, tačiau dėl papildomos skaičiavimo funkcijos ir gebėjimo atmintyje sukaupti daugiau duomenų jie yra gerokai brangesni už ne mažiau kokybiškus BKT matavimui skirtus tiesiog termometrus. Taikant simptoterminį metodą bet kuriuo atveju privalu papildomai pildyti užrašus, žymėtis gimdos kaklelio gleivių ir kitų su mėnesinių ciklu susijusių vaisingumo požymių kitimus, gerai suprasti taisyklių esmę. Be to, šių indikatorių nauda ypač abejotina netipinėse situacijose, pvz. pogimdyminiu laikotarpiu, kai pirmieji ciklai dažniausiai būna itin ilgi (ir kalendorinis simptoterminio metodo komponentas yra netaikytinas) - jų duomenys įskaičiuojami į bendrą statistiką ir iškreipia tolesnius automatinio skaičiavimo rezultatus.
1.4.1. Įprastiniai termometrai – vaisingumo indikatoriai
Leidžia įvesti atliktų LH testų duomenis arba gimdos kaklelio gleivių požymius, perkėlus duomenis į kompiuterį USB jungtimi susikurti grafikus. BKT matuojama po liežuviu iki 1 min.
Leidžia įvesti atliktų LH testų duomenis arba gimdos kaklelio gleivių požymius, perkėlus duomenis į kompiuterį USB jungtimi susikurti grafikus (instrukcija (PDF)). BKT matuojama po liežuviu iki 1 min.
Patobulintas Cyclotest 2 plus variantas – papildomai turi liečiamą ekraną, leidžia įvesti gimdos kaklelio stebėjimo duomenis ir kt.
video: 1
Patobulintas Cyclotest baby variantas – papildomai turi liečiamą ekraną, leidžia įvesti gimdos kaklelio stebėjimo duomenis ir kt. Visas šias funkcijas turi ir Cyclotest myWay.
Vaisingumo indikatorius Bioself (G.Čerkauskas)
Moralios technologijos (PDF) (Artuma, 2009 gruodis, p. 30)
Lietuvoje nebeplatinamas
BKT matuojama apie 2 min. po liežuviu, makštyje ar tiesiojoje žarnoje. Sukauptą informaciją galima atspausdinti specialiu spausdintuvu ar peržiūrėti skystųjų kristalų ekranėlyje.
1.4.2. Su programėlėmis susieti termometrai
1.4.3. Termometrai nuolatiniam kūno temperatūros matavimui
Šie termometrai matuoja temperatūrą daugybę kartų, todėl, gamintojų teigimu, geba atrasti patį žemiausią jos tašką – tikrąją, o ne nubudus išmatuojamą bazinę kūno temperatūrą. Sukurti naudoti siekiant pastoti.
Instrukcija (PDF)
Matuoja BKT makštyje visą parą. Skirtas naudoti siekiant nėštumo.
Visi be išimties vaisingumo indikatoriai yra tik papildomos, nebūtinos, ganėtinai brangios ir kai kuriais atvejais net klaidinančios priemonės. Nors gamintojai savo produkciją neretai linkę pristatyti kaip perversmą šeimos planavimo srityje, jokių vaisingumo indikatorių nerekomenduojama naudoti pirmiausiai gerai neišmokus NŠP pagrindų.
Derėtų paminėti, jog vienintelis metodas (neskaitant chirurginio), leidžiantis tiksliai nustatyti, kada vyksta ovuliacija - ultragarsinė folikulometrija, tačiau ji taikoma tik sveikatos priežiūros įstaigose - diagnostikai arba mokslinėms studijoms.
Šie indikatoriai vaisingąją ciklo fazę nustato pagal specialių vienkartinių juostelių spalvinį pokytį vertindami hormonų ar jų metabolitų koncentraciją šlapime.
2.1.1 Liuteinizuojančio hormono (LH) monitoriai ir testai
Šie monitoriai, pvz. ClearBlue (video), ir juosteliniai ovuliacijos testai (panašūs į nėštumo testus) efektyviai nustato vaisingiausios, bet ne galimai vaisingos ciklo fazės ribas – nustatytas LH pikas reiškia, kad ovuliacijos tikimybė per artimiausias 48 val. - 95 proc. Todėl vien jų naudojimas tikslingiausias poroms, siekiančioms pastoti, bet ne vengiančioms nėštumo.
Tačiau LH hormono tyrimas gali būti sėkmingai integruojamas kaip keliasimptomio NŠP medoto dalis, kuomet bazinė informacija apie ciklą renkama stebint gimdos kaklelio gleives ir tam tikru ciklo metu papildoma LH testų rezultatais (FEMM metodas, Marquette metodas) - taip LH testai gali būti patikimai taikomi ir vengiant nėštumo.
video: 1
2.1.2. Progesterono metabolitų testai
Progesterono metabolito - pregnandiolio gliukuronido (PDG) - koncentracijos kitimai irgi nustatomi pagal indikatoriaus spalvos pokyčius: jie patvirtina, kad įvyko ovuliacija. Šie testai nėra plačiai paplitę: Safeplan, RAMP-test.
2.1.3. LH ir estrogenų bei progesterono metabolitų monitoriai
Net ir šių monitorių, naudojamų nėštumo atidėjimo tikslais, patikimumas neprilygsta simptoterminiam metodui dėl galimų hormonų lygio variacijų skirtingoms moterims.
Vaisingosios fazės pradžią nustato pagal estradiolio metabolito - estrono gliukuronido,
pabaigą - pagal LH koncentraciją šlapime.
Šlapimas pilamas į specialius reagentais padengtus vamzdelius.
Vaisingosios fazės pradžią nustato pagal estrogenų metabolitų, pabaigą - pagal progesterono metabolitų koncentracijas šlapime.
Elektrolitų koncentracijos seilėse, gleivėse monitoriai, matuojantys elektrinę seilių arba makšties išskyrų varžą.
A Comparison of the Ovulation Method With the CUE Ovulation Predictor in Determining the Fertile Period (R. J. Fehring, 1996 m.) - PDF
Elektrolitų koncentracijos prakaite monitoriai
Mėnesinių ciklo metu dėsningai kinta gimdos kaklelio gleivių mikroskopinė struktūra. Kiek panašūs kitimai dėl hormonų poveikio būdingi ir seilėms - vaisingiausiuoju periodu (maždaug intervale nuo 4 - 6 dienų prieš ovuliaciją iki 1 - 2 dienų po jos) ore džiovintuose seilių tepinėliuose druskų kristalai susigrupuoja sudarydami paparčio lapus primenančias struktūras. Kitomis ciklo dienomis matomi tik netvarkingi smėlio ar grūdelių formos kristalai.
A new diagnostic aid for natural family planning (M. Barbato, 1993 m.)
Šiuo metu seilių kristalizacijos metodas nėštumo atidėjimo tikslu laikomas vienu iš nepatikimiausių.
Naujosios vaisingumo pažinimo galimybės (LIC "Už gyvybę)
Natūralu ir patikima Arbeitsgruppe NFP, 2019 (Sensiplan metodo praktinis vadovas ir pratybų knyga), p. 50-51
Vaisingumo pažinimas ir natūralus šeimos planavimas B. Obelenienė, A. Narbekovas, V. Rudzinskas, G. Vaitoška, D. Serapinas, D. Railaitė, G. Čerkauskas. VDU leidykla, 2011, p. 141-143
Meilė ir pasirengimas šeimai: vaisingumo pažinimas A. Narbekovas, B. Obelenienė, V. Rudzinskas. VDU leidykla, 2004, p. 53-55
Vaisingumo pažinimas V. Rudzinskas, LIC "Už gyvybę", Kaunas 1999, p. 60-62
Billingso metodas. E. Billings, A. Westmore, UAB "Leidykla Farmacija", Kaunas 1992, p. 50, 127
Cycle Monitors and Devices in Natural Family Planning (PDF) (G. Freundl, P. Frank-Hermann, C. Gnoth, 2010)
Estimated maximum failure rates of cycle monitors using daily conception probabilities in the menstrual cycle (G. Freundl, E. Godehardt, P.A. Kern, 2003)