Gimdos kaklelis

Įvadas

Gimdos kaklelio (GK) stebėjimas nelaikomas atskiru NŠP metodu - jis priklauso keliasimptomiams metodams kaip vienas iš požymių vaisingosios ciklo fazės pradžiai ir pabaigai nustatyti. Naudojant simptoterminį metodą GK požymius sekti nėra privalu, tačiau šis metodas gali praversti.

GK metodo privalumai

  • Kai kurioms moterims vaisinguosius ir nevaisinguosius GK požymius atskirti lengviau, nei įvertinti gleives.

  • Normalių ciklų metu GK vertinimas pasitarnauja kaip papildomas požymis, atkartojantis tai, ką rodo gleivės, ir taip suteikia moteriai daugiau pasitikėjimo nustatant vaisingosios fazės ribas.

  • Teisingas GK ir GK gleivių požymių vertinimas gali sutrumpinti susilaikymo laikotarpį - tai ypač aktualu esant labai ilgiems ciklams (pvz. po gimdymo).

  • GK metodas, kartu su bazinės kūno temperatūros ir GK gleivių požymiais, labai naudingas žindymo metu ir premenopauzėje. Dauguma moterų, kurioms sunku taikyti NŠP šiais laikotarpiais, neturi pakankamai patirties stebėti gleives išoriniu ir/ar vidiniu būdu bei vertinti GK požymius.

Gimdos kaklelio anatomija

Gimdos kaklelis - tai siauresnioji gimdos dalis, esanti jos apačioje. Gimdos kaklelio kanalas yra apie 3 cm ilgio ir apačioje baigiasi išorine gimdos anga, kurią riboja dvi gimdos kaklelio lūpos - priekinė ir užpakalinė.

Skiriamos dvi gimdos kaklelio dalys: viršutinę (antmakštinę) dar dengia pilvaplėvė, o apatinė (makštinė) dalis įsiterpia į makštį.

Negimdžiusių moterų gimdos kaklelio anga esti apvali, o gimdžiusių arba po gimdos valymų - plyšio pavidalo.

Subrendusios moters gimdos kaklelio išilginė ašis su gimdos kūno išilgine ašimi sudaro buką priekyje atvirą kampą. Makštis su gimdos kakleliu taip pat sudaro buką priekyje atvirą kampą.

Tačiau galimos ir kitokios gimdos, o kartu ir gimdos kaklelio, padėtys.

Gimdos kaklelio tyrimo metodika

  • Švariai su muilu nusiplaukite rankas.

  • Pasirinkite patogią kūno padėtį: atsisėskite ant bide ar klozeto, atsistokite ir atremkite vieną koją į vonios, kėdės ar pan. kraštą arba atsiklaupkite.

  • Po pasišlapinimo įkiškite rodomąjį arba didįjį pirštą giliai į makštį (kai kurie autoriai rekomenduoja tirti abiem pirštais kartu) ir mėginkite apčiuopti GK - jis nuo makšties skiriasi kietesne konsistencija - primena nosies galiuką, o forma - kriaušės smailąjį galą nutraukus kotelį, esti paprastai kiek labiau priekyje, nebūtinai vidurinėje kūno linijoje; pradedančiosioms paprastai sunkiausia būna GK rasti, o vertinimas yra gan paprastas.

  • Tyrimą atlikite 1 arba 2 kartus per dieną (ne daugiau!)

  • Visada tirkite tuo pačiu metu (pvz. ankstyvą popietę ir/ar vakare).

  • Mokytis pradėkite vėlyvosios nevaisingosios fazės metu - tuomet GK būna žemai ir jį pasiekti lengviausia.

  • Kiekvieną ciklą GK vertinkite nuo 6 ciklo dienos (arba anksčiau, jei jau pasibaigęs menstruacinis kraujavimas).

  • Vėlyvosios nevaisingosios fazės metu GK tyrimas nėra labai prasmingas, mokantis jį verta atlikti 1 kartą per dieną - taip įgusite atskirti, kokios būklės GK būna nevaisinguoju metu.

GK vertinti negalima:

  • anksti ryte, tik atsikėlus - dėl nakties miego metu kiek susitraukusių gimdą palaikančių raumenų GK gali būti aukščiau,

  • po pasituštinimo - GK gali būti kiek labiau prasivėręs.


Cikliniai gimdos kaklelio kitimai

Artėjant ovuliacijai dėl estrogenų poveikio gimdos kaklelio raumeniniam sluoksniui GK palaipsniui ima kilti į viršų, tampa minkštesnis ir truputį prasiveria - taip susidaro atviras kelias spermatozoidams. Po ovuliacijos atvirščiai - GK gana staigiai nusileidžia, tampa kietesnis ir užsiveria (negimdžiusioms moterims - visiškai, gimdžiusioms - dažniausiai tik dalinai). Tokiu būdu GK atlieka tam tikrą mechaninę "vartų" funkciją ir yra vaizdžiai vadinamas gyvenimo vartais. (Visą nėštumo laikotarpį GK esti uždaras, ilgas (apie 4 cm ilgio) ir kartu su mikroorganizmams nepralaidžių gleivių kamščiu užtikrina vaisiui gerą apsaugą nuo kenksmingų išorės veiksnių, atsiveria tik prasidėjus gimdymui).

GK nuotraukos (svetainės nerekomenduojame)

Gimdos kaklelis ankstyvosios nevaisingosios, vaisingosios ir vėlyvosios nevaisingosios fazės metu




Vienos moterys lengvai atskiria visus tris požymius, kitos - tik du arba vieną, tačiau to visiškai pakanka (pvz. moteris negali įvertinti GK prasivėrimo, bet puikiai skiria, kada GK minkštas/kietas ir aukštai/žemai).

Kiekvieną kartą atlikdama GK apčiuopą stenkitės įvertinti tris požymius.

  • Konsistencija - kietas kaip nosies galiukas ar minkštas kaip žandas, mažai besiskiriantis nuo makšties sienelės.

  • Padėtis (aukštai ir sunkiai pasiekiamas ar žemai ir pasiekiamas lengvai).

  • Atsivėrimas - užsivėręs ar atsivėręs. Paprastai šį požymį įvertinti sunkiausia. Jei GK yra atviras, jo centre jausite duobutę – užsivėrusiame ją pajusti praktiškai neįmanoma. Jei moteris yra gimdžiusi, GK viso ciklo metu atrodys bent šiek tiek atviras - tokiu atveju jį reikia vertinti santykinai, t.y., tuo metu, kai jis atrodys mažiausiai atsivėręs, laikyti jį „uždaru“, o kai daugiausiai - atviru.

Ciklinių gimdos kaklelio požymių suvestinė:

Paprastas būdas prisiminti, kokie GK požymiai būdingi nevaisinguoju laikotarpiu - įsivaizduoti štai tokią "nedraugišką" veido išraišką (vaisinguoju laikotarpiu priešingai - GK "draugiškai šypsosi").

Gimdos kaklelio požymių žymėjimas

F (firm) - kietas, S (soft) - minkštas

Paveikslėlio šaltinis (PDF), p.17

  • Užsivėręs GK žymimas tašku, atsivėręs, priklausomai nuo atsivėrimo laipsnio - didesniu ar mažesniu apskritimu.

  • Taškas arba apskritimas žymimas langelyje aukščiau arba žemiau priklausomai nuo GK padėties (kartais vaisinguoju metu GK pakyla tiek aukštai, kad moteris jo iš viso nepasiekia).

  • GK kietumą patogiausia žymėti kitame langelyje raide, pvz. kietas - K, minkštas - M, galima naudoti ir papildomus tarpinę GK būklę atspindinčius simbolius.

Vaisingosios fazės ribų nustatymas pagal gimdos kaklelio požymius

Vaisingosios fazės pradžia pagal GK požymius

Vaisingoji fazė prasideda iškart, kai GK požymiai nebėra aiškiai nevaisingi, t.y., kai pastebite bent vieną iš šių požymių: GK pradėjęs kilti aukštyn, minkštėti ir/ar prasiverti.

Vaisingosios fazės pabaiga pagal GK požymius

Tiksliai apibrėžtų taisyklių nėra. Logiška vėlyvosios nevaisingosios fazės pradžia laikyti ketvirtosios GK užsivėrimo, standėjimo ir nusileidimo dienos vakarą (analogiškai, kaip ir vertinant GK gleives), kai yra bent 3 aiškaus BKT pakilimo taškai, tačiau dažniausiai GK požymiai po ovuliacijos, lyginant su gleivių požymiais, kiek vėluoja, taigi GK požymiai daugiau patvirtina, kad ovuliacijos laikas praėjęs, nei tiksliai nurodo nevaisingosios fazės pradžią.

Literatūra

Lietuvių kalba

Anglų kalba

Rusų kalba