Taisyklės vengiant nėštumo

Kokias taisykles taikyti?

Jei nutarėte išmokti efektyviai taikyti simptoterminį NŠP metodą, labai rekomenduojame pradėti nuo NŠP mokymų arba individualios NŠP mokytojo konsultacijos – taip reikiamas žinias gausite kur kas paprasčiau, metodą įvaldysite greičiau ir užtikrintai.

Savarankiškai išmokti NŠP nėra neįmanoma, bet ir tokiu atveju privalu vadovautis vieno konkretaus metodo taisyklėmis nemaišant jų tarpusavyje. Pranašiausias šiuo metu lietuvių kalba išleistas NŠP vadovėlis su pratybų knyga Natūralu ir patikima labai detaliai pristato Sensiplan metodą.

Šioje interneto svetainėje nagrinėjamos kitos dvi simptoterminio metodo modifikacijos - lietuviškoji (sukurta angliškosios modifikacijos pagrindu) ir amerikietiškoji. Išvardijame kiekvienam iš šių metodų priklausančias taisykles.

Lietuviškosios mokyklos taisyklės

Amerikietiškosios mokyklos taisyklės

Toliau pateikiame taisykles nuosekliai pagal ciklo fazes.

Ankstyvoji nevaisingoji fazė

Ankstyvosios nevaisingosios fazės (ANF) pradžia laikoma pirmoji tikrųjų mėnesinių diena.

Jei ankstesniame cikle BKT pakilimas neužfiksuotas, kraujavimas laikomas netikrosiomis mėnesinėmis. Laikotarpis netikrųjų mėnesinių metu ir po jų laikomas vaisingu ir tęsiasi iki pat vėlyvosios nevaisingosios fazės pradžios.

Taisyklės ankstyvosios nevaisingosios fazės metu

Visiškas susilaikymas nuo lytinių santykių

Visiškas susilaikymas nuo lytinių santykių ANF metu rekomenduojamas dviem atvejais:

 • pirmuosius 2-3 ciklus, kai pora pradeda mokytis NŠP, kad spermos likučiai ir Bartolinio liaukų sekretas lytinio susijaudinimo metu netrukdytų vertinti gleivių,

 • kai pora turi ypatingai svarbių priežasčių vengti nėštumo, ypač jei yra pasitaikę trumpų ciklų.

Kas antro vakaro taisyklė

Lytiniai santykiai galimi ne dažniau kaip kas antrą dieną ir tik vakarais.

Nors sperma ir yra kiek kitokia, nei aiškiai vaisingo tipo gleivės (turi balkšvą atspalvį, nepasižymi ypatingai dideliu tąsumu), kitą dieną po lytinių santykių jos likučiai (kurie išnyksta tik per 24 val.) trukdo įvertinti gleivių buvimą ar nebuvimą bei sausumo pojūtį. Dar kitą visą dieną (nuo ryto iki vakaro) moteris gali save stebėti be trikdžių. Jei šią dieną gleivių ji nepastebi, tai reiškia, kad vis dar tęsiasi ankstyvoji nevaisingoji fazė ir vakare vėl galimi lytiniai santykiai.

Kas antro vakaro taisyklė ypatingai svarbi taikant viensimptomį Bilingsų ovuliacinį metodą. Iš simptoterminio metodo autorių ją taip pat rekomenduoja amerikiečiai J. ir S. Kippley, argumentuodami dar ir tuo, kad dėl lytinių santykių kelias dienas iš eilės spermos likučiai kiek pakeičia makšties terpę - ši tampa palankesnė spermatozoidams, pailgėja jų išgyvenamumas bei padidėja tikimybė pastoti.

Angliškoji (ir lietuviškoji) simptoterminio metodo mokykla šią taisyklę nurodo tik netipinėse situacijose (po gimdymo, premenopauzėje), o įprastai leidžia lytinius santykius kasdien, tačiau irgi tik vakarais. Po lytinių santykių moteriai patariama per 1 val. apsilankyti tualete, kiek pasistanginant ar atliekant sutraukiamuosius Kėgelio pratimus leisti spermai išbėgti iš makšties ir nusivalyti išorinius lytinius organus tualetiniu popieriumi iki visiško sausumo.

Ankstyvosios nevaisingosios fazės pabaigos nustatymas

6 dienų taisyklė

6 ciklo diena yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei per paskutinius metus trumpiausio ciklo trukmė buvo ne mažiau kaip 26 dienos ir jei šią ar ankstesnėmis dienomis dar nėra jokių gleivių.

Būtinos sąlygos

 • Ankstesniame cikle užfiksuotas BKT pakilimas (priešingu atveju vaisingoji fazė prasideda pirmąją ciklo dieną).

 • Trumpiausias moters ciklas iš paskutiniųjų 6-12 ciklų yra bent 26 dienų trukmės.

 • Į ankstesnius ciklus su 9 ar dar mažiau dienų liuteinine faze galima nekreipti dėmesio, net jei jie yra trumpesni nei 26 dienos.

 • Pasibaigęs gausus mėnesinių kraujavimas (gali būti tepimas).

 • 6 ciklo dieną ar anksčiau neaptinkama jokių gleivių.

6 dienų taisyklė laikoma labai efektyvia. Ją gali naudoti NŠP besimokančios poros, jei moteris turi duomenis apie paskutinių 6-12 ciklų ilgius. Pirmuosius 2-3 mokymosi ciklus ankstyvosios nevaisingosios fazės metu geriausia iš viso susilaikyti nuo lytinių santykių, vėliau galima pereiti prie 3, 5 arba 6 dienų taisyklių.

5 dienų ir 3 dienų taisyklės trumpesniems ciklams

5 ciklo diena yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei per paskutinius metus trumpiausio ciklo trukmė buvo 23-25 dienos ir jei šią ar ankstesnėmis dienomis dar nėra jokių gleivių.

3 ciklo diena yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei per paskutinius metus trumpiausio ciklo trukmė buvo 22 dienos ar dar mažiau ir jei šią ar ankstesnėmis dienomis dar nėra jokių gleivių.

Būtinos sąlygos tokios pačios, kaip ir 6 dienų taisyklei, tik nepakanka 6 ciklų duomenų - reikia 12.

21 dienos taisyklė (taisyklė "minus 21")

Trumpiausias ciklas minus 21 yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei šią ar ankstesnėmis dienomis dar neaptinkama jokių gleivių.

Būtinos sąlygos

 • Ankstesniame cikle užfiksuotas BKT pakilimas (priešingu atveju vaisingoji fazė prasideda pirmąją ciklo dieną).

 • Reikalingi bent 6 paskutinių ciklų duomenys. Senesnių nei 2 metų ciklų duomenų galima nebepaisyti.

 • Į ankstesnius ciklus su 9 ar dar mažiau dienų liuteinine faze galima nekreipti dėmesio.

 • Jei yra buvę ciklų su 16 ar daugiau dienų liuteinine faze, šios taisyklės taikyti negalima!

 • Po gimdymo naudokite iki nėštumo buvusių ciklų statistiką, nes pirmieji pogimdyminiai ciklai paprastai būna labai ilgi ir gan greitai trumpėja.

 • Pasibaigęs gausus mėnesinių kraujavimas (gali būti tepimas).

 • Pagal šią taisyklę apskaičiuotąją dieną ir ankstesnesnėmis ciklo dienomis negali būti jokių gleivių - jei jų pasirodo, taisyklė nebegalioja.

21 dienos taisyklė už Doering'o taisyklę pranašesnė tuo, kad ją gali taikyti ir NŠP pradedančios naudoti poros, nes paprastai moterys turi pasižymėjusios ankstesnių ciklų ilgius.

Šią taisyklę rekomenduoja amerikietiškoji simptoterminio metodo mokykla.

20 dienų taisyklė (taisyklė "minus 20")

Trumpiausias ciklas minus 20 yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei šią ar ankstesnę dieną dar neaptinkama jokių gleivių.

Tai vienintelė iš ankstyvosios nevaisingosios fazės pabaigos nustatymo taisyklių, kurią rekomenduoja angliškoji (ir lietuviškoji) simptoterminio metodo mokykla. Tai kiek liberalesnis 21 dienos taisyklės atitikmuo (žr. būtinos sąlygos!)

Doering'o taisyklė

Anksčiausia BKT pakilimo diena minus 7 yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei šią ar ankstesnėmis ciklo dienomis dar nėra jokių gleivių.

Modifikuota Doering'o taisyklė, naudota Heidelbergo studijoje:

Anksčiausia BKT pakilimo diena minus 8 yra paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena, jei šią ar ankstesnėmis ciklo dienomis nėra jokių gleivių.

Būtinos sąlygos

 • Ankstesniame cikle užfiksuotas BKT pakilimas (priešingu atveju vaisingoji fazė prasideda pirmąją ciklo dieną).

 • Reikalingi bent 6 (geriau 12) paskutinių ciklų, kuriuose užfiksuota pirmoji BKT pakilimo diena, duomenys.

 • Negalima naudoti ankstyvųjų pogimdyminių ciklų statistikos.

 • Pasibaigęs gausus mėnesinių kraujavimas (gali būti tepimas).

Doering'o taisyklė pranašesnė už 21 dienos (ar 20 dienų) taisyklę tuo, kad jai neturi reikšmės liuteininės fazės ilgis, taigi Doering'o taisyklė moterims su itin trumpa ar itin ilga liuteinine faze realiau atspindi situaciją nei 21 dienos (ar 20 dienų) taisyklė.

Paskutinės sausos dienos taisyklė

Paskutinė diena, kai dar nėra jokių gleivių - tai paskutinė ankstyvosios nevaisingosios fazės diena.

Arba

Pirmoji diena, kai pasirodo gleivės - tai pirmoji vaisingosios fazės diena.

Būtinos sąlygos

 • Bent 6 ciklų gleivių stebėjimo patirtis.

 • Kas antro vakaro taisyklės laikymasis.

 • Visiškai pasibaigęs mėnesinių kraujavimas (negali būti ir tepimo).

 • Per paskutiniuosius 6 ciklus moteris matė gleives bent 5 dienas iki piko dienos imtinai (ši sąlyga nėra privaloma, bet jei ji netenkinama, taisyklės patikimumas nėra maksimalus).

 • Pasirodžius pirmosioms gleivėms iškart prasideda vaisingoji fazė.

Tai viensimptomio Bilingsų ovuliacinio metodo taisyklė - ji paremta tik gleivių stebėjimu, neatsižvelgiant į kalendorinius skaičiavimus. Visgi ją nurodo ir amerikietiškosios simptoterminio metodo mokyklos autoriai, griežtai perspėdami, kad tokiu atveju gleives reikia stebėti ypač atidžiai:

Vaisingoji fazė

Vengiant nėštumo vaisingosios fazės metu rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių.


Vėlyvoji nevaisingoji fazė

Vėlyvosios nevaisingosios fazės (VNF) metu pora yra visiškai nevaisinga - nevaisingumas kone prilygsta sterilizacijai, tad jokių NŠP taisyklių laikytis nebereikia. Tačiau labai svarbu neapsirikti nustatant VNF pradžią.

Europietiškasis VNF pradžios nustatymas

Kaip brėžti dengiančiąją liniją, skaitykite Ciklo fazių nustatymas pagal BKT.

Vėlyvoji nevaisingoji fazė prasideda vakare, kai išpildomos dvi sąlygos:

 • 3 ar daugiau dienų po gleivių piko,

 • 3 ar daugiau pakilusios BKT dienų:

  • 3 ar daugiau - jei trečiasis taškas pakilęs ne mažiau kaip per 0,2oC virš dengiančiosios linijos (o kiti du yra virš dengiančiosios linijos),

  • 4 ar daugiau - jei trečiasis taškas pakilęs mažiau nei per 0,2oC virš dengiančiosios linijos (o pirmieji du ir ketvirtasis yra virš dengiančiosios linijos).

Amerikietiškasis VNF pradžios nustatymas

Kaip brėžti žemos bei aukštos temperatūrų linijas skaitykite Ciklo fazių nustatymas pagal BKT.

Taisyklių gausą lemia skirtingi bazinės kūno temperatūros kilimo tipai. Nėra jokios būtinybės visas šias taisykles prisiminti atmintinai - pakanka žinoti, kur ieškoti informacijos pasitaikius neaiškesniam BKT grafikui.

Vėlyvosios nevaisingosios fazės pradžia laikomas taisyklėse nurodytos dienos vakaras (apie 18:00 val.)

Visos taisyklės reikalauja mažiausiai 3 BKT pakilimo taškų.

Kad būtų mažiau painiavos, taisyklėse neminimi gimdos kaklelio požymiai. Kai kurioms NŠP patirties turinčioms moterims pastarasis požymis yra tiek aiškus, kad jos galėtų juo pakeisti gimdos kaklelio gleivių požymį, kitoms jis tik papildomai suteikia daugiau pasitikėjimo.

Visiškas BKT pakilimas

Visišką (angl. full) BKT pakilimą sudaro trys paeiliui išsidėstę be trukdžių matuotos BKT taškai, kai:

 • visi trys taškai yra ant arba virš aukštos temperatūros linijos (HTL), kitaip tariant - pakilę virš žemos temperatūros linijos (LTL) bent per 0,2oC.


C taisyklė

Vėlyvoji nevaisingoji fazė prasideda vakare, kai išpildomos dvi sąlygos:

 • 3 ar daugiau visiško BKT pakilimo taškų,

 • 4 ar daugiau dienų po gleivių piko.

C taisyklė (angl. Cautious, Conservative) yra pati griežčiausia - ją rekomenduojama taikyti tik turint išskirtinai svarbių (pvz. medicininių) priežasčių vengti nėštumo.

K taisyklė

Vėlyvoji nevaisingoji fazė prasideda vakare, kai išpildomos dvi sąlygos:

 • 3 ar daugiau visiško BKT pakilimo taškų,

 • 2 arba 3 dienos po gleivių piko.

Stiprus BKT pakilimas

Stiprų (angl. strong) BKT pakilimą sudaro trys paeiliui išsidėstę be trukdžių matuotos BKT taškai, kai:

 • kiekvienas iš trijų taškų pakilęs virš žemos temperatūros linijos bent per 0,1oC,

 • paskutinysis iš trijų taškų yra ant arba virš aukštos temperatūros linijos.

R taisyklė

Vėlyvoji nevaisingoji fazė prasideda vakare, kai išpildomos dvi sąlygos:

 • 3 dienos ar daugiau po gleivių piko,

 • 3 ar daugiau paeiliui stipraus BKT pakilimo taškų.

Bendras BKT pakilimas

Bendras (angl. overall) BKT pakilimas - tai pats silpniausias BKT kilimo tipas. Jį sudaro trys nebūtinai paeiliui išsidėstę be trukdžių matuotos BKT taškai (jei yra netikslaus matavimo taškas, jį galima atmesti), kai:

 • kiekvienas iš trijų taškų pakilęs virš žemos temperatūros linijos bent per 0,05oC,

 • taškai sudaro kilimo įspūdį,

 • bent vienas iš trijų taškų siekia aukštos temperatūros liniją.

B taisyklė

Vėlyvoji nevaisingoji fazė prasideda vakare, kai išpildomos dvi sąlygos:

 • 4 ar daugiau dienų po gleivių piko.

 • 3 ar daugiau bendro BKT pakilimo taškų

Temperatūrinio metodo taisyklės

Temperatūrinį metodą galima taikyti ne tik kaip simptoterminio metodo komponentą, bet ir kaip savarankišką metodą. Nestebint kitų požymių ar negalint jų įvertinti, vaisingosios fazės pradžia laikoma mėnesinių pradžia, o pabaiga nustatoma pagal vieną iš temperatūrinio metodo taisyklių.

Trijų dienų taisyklė

Nevaisingoji fazė prasideda trečiosios visiško BKT pakilimo dienos rytą (pagal J. ir S. Kippley - vakarą), t.y. visi trys aukštos temperatūros taškai turi būti pakilę virš žemų temperatūrų linijos (ar dengiančiosios linijos) ne mažiau kaip per 0,2oC.

Keturių dienų taisyklė

Nevaisingoji fazė prasideda ketvirtosios pakilusios BKT dienos vakarą, jei paskutiniai trys aukštos temperatūros taškai siekia aukštos temperatūros liniją. Kitaip tariant, paskutiniai trys taškai turi būti pakilę virš žemų temperatūrų linijos (ar dengiančiosios linijos) ne mažiau kaip per 0,2oC. Tai nėra klasikinė temperatūrinio metodo taisyklė - ją rekomenduoja J. ir S. Kippley.

Literatūra

Lietuvių kalba


Anglų kalba

Kitomis kalbomis