Termometrai ir vaisingumo indikatoriai

1. Termometrai

Viskas, kas būtina sėkmingam simptoterminio NŠP metodo taikymui - tai taisyklių išmanymas (tiek vengiant nėštumo, tiek siekiant pastoti), kruopščiai pildomi užrašai ir pakankamai tikslus, patikimas termometras (taip pat žr. Bazinės kūno temperatūros (BKT) matavimo metodika).

Teisingai pamatuoti temperatūrą šiuolaikiniu termometru - iššūkis

What basal body thermometer is best?

1.1. Gyvsidabriniai termometrai

Gyvsidabriniai termometrai - pagal savo tikslumą tai bene patys geriausi termometrai BKT matavimui, tačiau su jais temperatūra matuojama ilgiau, nei su elektroniniais termometrais.

Pagrindinis trūkumas - nuodingasis gyvsidabris. Dėl šios priežasties Europos Sąjungos šalių vaistinėse jais prekiauti uždrausta, be to, juos draudžiama skraidintis lėktuvu.

1.2. Galistaniniai termometrai

Iš pažiūros galistaniniai termometrai beveik niekuo nesiskiria nuo gyvsidabrinių, tačiau jų stulpelis užpildytas ne gyvsidabriu, o nekenksmingu jo pakaitalu galistanu - galio, indžio ir alavo lydiniu, kuris kambario temperatūroje taip pat yra skystas. Galistanas turi savybę lipti prie įvairių medžiagų, taip pat ir prie stiklo - matyt dėl šios priežasties tokius termometrus gan sunku nukrėsti. Tikslumas ir matavimo trukmė - kaip gyvsidabrinių termometrų.

BKT matavimui skirti stikliniai termometrai gali būti su mažesnio intervalo lengviau įžiūrima skale, pvz. nuo 35,5ºC iki 38,5ºC, kiekvieną laipsnį atitinkanti padala gali būti suskirstyta ne į 10, kaip įprasta, o į 20 smulkesnių padalų.

1.3. Elektroniniai termometrai

BKT matavimui skirti elektroniniai termometrai patogūs tuo, kad jais temperatūra matuojama trumpiau, nei stikliniais termometrais, ir jų rodmenų nebūtina užsirašyti tuojau pat, nes paskutinio matavimo duomenys atmintyje išlaikomi iki kito matavimo.

BKT matuoti tinka tik tam pritaikyti elektroniniai termometrai (kartais vadinami ovuliometrais) - rezultatą pateikiantys šimtųjų, o ne dešimtųjų laipsnio dalių tikslumu (rodantys du, o ne vieną skaitmenį po kablelio).

Tokių termometrų galima rasti ir Lietuvos vaistinėse. Didesnis pasirinkimas perkant užsienyje ar internetu (pvz. Skaitmeninis termometras+diagrama, www.ebay.co.uk).

1.4. Termometrai - vaisingumo indikatoriai

Termometrai - vaisingumo indikatoriai veikia pagal kalkulioterminį metodą, t.y. matuoja BKT ir pagal jos pakilimą nustato vaisingosios fazės pabaigą, o sukaupę daugiau duomenų apie mėnesinių ciklų trukmę - kalendoriškai apskaičiuoja ir vaisingosios fazės pradžią. Kitaip tariant, tai išties tikslūs elektroniniai termometrai, tačiau dėl papildomos skaičiavimo funkcijos ir gebėjimo atmintyje sukaupti daugiau duomenų jie yra gerokai brangesni už ne mažiau kokybiškus BKT matavimui skirtus tiesiog termometrus. Taikant simptoterminį metodą bet kuriuo atveju privalu papildomai pildyti užrašus, žymėtis gimdos kaklelio gleivių ir kitų su mėnesinių ciklu susijusių vaisingumo požymių kitimus, gerai suprasti taisyklių esmę. Be to, šių indikatorių nauda ypač abejotina netipinėse situacijose, pvz. pogimdyminiu laikotarpiu, kai pirmieji ciklai dažniausiai būna itin ilgi (ir kalendorinis simptoterminio metodo komponentas yra netaikytinas) - jų duomenys įskaičiuojami į bendrą statistiką ir iškreipia tolesnius automatinio skaičiavimo rezultatus.

1.4.1. Įprastiniai termometrai – vaisingumo indikatoriai

Cyclotest 2 plus

Instrukcija (PDF)

video: 1, 2

Leidžia įvesti atliktų LH testų duomenis arba gimdos kaklelio gleivių požymius, perkėlus duomenis į kompiuterį USB jungtimi susikurti grafikus. BKT matuojama po liežuviu iki 1 min.

Cyclotest baby

Instrukcija (PDF)

video: 1, 2

Leidžia įvesti atliktų LH testų duomenis arba gimdos kaklelio gleivių požymius, perkėlus duomenis į kompiuterį USB jungtimi susikurti grafikus (instrukcija (PDF)). BKT matuojama po liežuviu iki 1 min.

Cyclotest myWay

Instrukcija (PDF)

video: 1, 2

Patobulintas Cyclotest 2 plus variantas – papildomai turi liečiamą ekraną, leidžia įvesti gimdos kaklelio stebėjimo duomenis ir kt.

Cyclotest myPlan

video: 1

Patobulintas Cyclotest baby variantas – papildomai turi liečiamą ekraną, leidžia įvesti gimdos kaklelio stebėjimo duomenis ir kt. Visas šias funkcijas turi ir Cyclotest myWay.

Pearly

video: 1, 2

Bioself 2000

Vaisingumo indikatorius Bioself (G.Čerkauskas)

Moralios technologijos (PDF) (Artuma, 2009 gruodis, p. 30)

Diskusija apie Bioself

Lietuvoje nebeplatinamas

BKT matuojama apie 2 min. po liežuviu, makštyje ar tiesiojoje žarnoje. Sukauptą informaciją galima atspausdinti specialiu spausdintuvu ar peržiūrėti skystųjų kristalų ekranėlyje.

1.4.2. Su programėlėmis susieti termometrai

Daysy

Video: 1, 2, 3, 4

Ovatemp

(yra galimybė sekti gimdos kaklelio gleives)

Video: 1, 2

1.4.3. Termometrai nuolatiniam kūno temperatūros matavimui

Šie termometrai matuoja temperatūrą daugybę kartų, todėl, gamintojų teigimu, geba atrasti patį žemiausią jos tašką – tikrąją, o ne nubudus išmatuojamą bazinę kūno temperatūrą. Sukurti naudoti siekiant pastoti.

PRYIA (Kindara)

Instrukcija (PDF)

video: 1, 2, 3

Matuoja BKT makštyje visą parą. Skirtas naudoti siekiant nėštumo.

OvuSense

video: 1, 2, 3

Matuoja BKT makštyje kas 5 min. nakties miego metu. Skirtas naudoti siekiant nėštumo, esant policistinių kiaušidžių sindromui ar kt.

Tempdrop

video: 1, 2, 3, 4

Tvirtinamas prie žasto, matuoja BKT nakties miego metu.

YONO

Matuoja BKT išorinėje ausies landoje nakties miego metu. Skirtas naudoti siekiant nėštumo.

video: 1

STEMP Smart Temperature Patch

video: 1

Klijuojamas prie pažasties odos.

Ava

video: 1

Dėvimas ant riešo nakties metu, registruoja ne tik kūno temperatūrą, bet ir pulsą, kvėpavimo dažnį, miego kokybę, judesius, kraujospūdžio svyravimus ir kt. Padeda nustatyti penkias didžiausio vaisingumo dienas moters cikle, skirtas naudoti siekiant nėštmo.

2. Kitų tipų vaisingumo indikatoriai

Visi be išimties vaisingumo indikatoriai yra tik papildomos, nebūtinos, ganėtinai brangios ir kai kuriais atvejais net klaidinančios priemonės. Nors gamintojai savo produkciją neretai linkę pristatyti kaip perversmą šeimos planavimo srityje, jokių vaisingumo indikatorių nerekomenduojama naudoti pirmiausiai gerai neišmokus NŠP pagrindų.

Derėtų paminėti, jog vienintelis metodas (neskaitant chirurginio), leidžiantis tiksliai nustatyti, kada vyksta ovuliacija - ultragarsinė folikulometrija, tačiau ji taikoma tik sveikatos priežiūros įstaigose - diagnostikai arba mokslinėms studijoms.

2.1. Hormonų monitoriai

Šie indikatoriai vaisingąją ciklo fazę nustato pagal specialių vienkartinių juostelių spalvinį pokytį vertindami hormonų ar jų metabolitų koncentraciją šlapime.

2.1.1. Liuteinizuojančio hormono (LH) monitoriai ir testai

Šie monitoriai, pvz. ClearBlue (video), ir ovuliacijos testai efektyviai nustato vaisingiausios, bet ne galimai vaisingos ciklo fazės ribas, todėl yra skirti poroms, siekiančioms pastoti, bet ne vengiančioms nėštumo (taip nurodoma ir gamintojo internetinėje svetainėje, nors Marquette universitetas siūlo ClearBlue ar jo atitikmenį ClearPlan taikyti ir nėštumo vengimo tikslais - derinyje su gimdos kaklelio gleivių metodu arba net ir vienus). Juostelinių ovuliacijos testų (panašių į nėštumo testus) principas analogiškas - vengiant nėštumo juos naudoti taip pat netikslinga. Nustatytas LH pikas reiškia, kad ovuliacijos tikimybė per artimiausias 48 val. - 95 proc.

2.1.2. Progesterono metabolitų testai

Progesterono metabolito - pregnandiolio gliukuronido (PDG) - koncentracijos kitimai irgi nustatomi pagal indikatoriaus spalvos pokyčius: jie patvirtina, kad įvyko ovuliacija. Šie testai nėra plačiai paplitę: Safeplan, RAMP-test.

2.1.3. LH ir estrogenų bei progesterono metabolitų monitoriai

Net ir šių monitorių, naudojamų nėštumo atidėjimo tikslais, patikimumas neprilygsta simptoterminiam metodui dėl galimų hormonų lygio variacijų skirtingoms moterims.

Persona

video: 1, 2

Vaisingosios fazės pradžią nustato pagal estradiolio metabolito - estrono gliukuronido,

pabaigą - pagal LH koncentraciją šlapime.

Vaisingumo dovana ar problema?

Brauno monitorius

Šlapimas pilamas į specialius reagentais padengtus vamzdelius.

Vaisingosios fazės pradžią nustato pagal estrogenų metabolitų, pabaigą - pagal progesterono metabolitų koncentracijas šlapime.

2.2. Elektrolitų koncentracijos monitoriai

Elektrolitų koncentracijos seilėse, gleivėse monitoriai, matuojantys elektrinę seilių arba makšties išskyrų varžą.

A Comparison of the Ovulation Method With the CUE Ovulation Predictor in Determining the Fertile Period (R. J. Fehring, 1996 m.) - PDF

Senesni straipsniai

OvaCue

video: 1,

Skirtas tik siekiant pastoti.

Elektrolitų koncentracijos prakaite monitoriai

OV-Watch

Skirtas tik siekiant pastoti

2.3. Seilių kristalizaciją vertinantys mikroskopai

Mėnesinių ciklo metu dėsningai kinta gimdos kaklelio gleivių mikroskopinė struktūra. Kiek panašūs kitimai dėl hormonų poveikio būdingi ir seilėms - vaisingiausiuoju periodu (maždaug intervale nuo 4 - 6 dienų prieš ovuliaciją iki 1 - 2 dienų po jos) ore džiovintuose seilių tepinėliuose druskų kristalai susigrupuoja sudarydami paparčio lapus primenančias struktūras. Kitomis ciklo dienomis matomi tik netvarkingi smėlio ar grūdelių formos kristalai.

A new diagnostic aid for natural family planning (M. Barbato, 1993 m.)

Šiuo metu seilių kristalizacijos metodas nėštumo atidėjimo tikslu laikomas vienu iš nepatikimiausių.

ARBOR

Diskusijos apie ARBOR: 1, 2

OvaTel

video: 1, 2

Literatūra