NŠP ir nėštumas

Nėštumo patvirtinimas

Ilgiau nei 17-18 dienų išliekanti pakilusi BKT ir neprasidedančios mėnesinės leidžia manyti, jog moteris yra nėščia (retais atvejais pseudomėnesinės galimos ir pastojus).

Jei įvyksta apvaisinimas, geltonkūnis kiaušidėje neišnyksta, bet išlieka keletą mėnesių ir išskiria vis didesnį hormono progesterono kiekį, kuris ne tik užtikrina, jog vidinis gimdos sluoksnis nepasišalintų ir toliau būtų aprūpinamas maisto medžiagomis, bet ir palaiko aukštą BKT.

Tiek gimdos kaklelio gleivių, tiek gimdos kaklelio požymiai ankstyvosiomis nėštumo savaitėmis būna tokie patys, kaip ir nepastojus liuteininės fazės metu (Požymiai vėlesniuose nėštumo etapuose - Cervical and vaginal fluids during pregnancy). Kai kurios moterys nėštumo testui dar negalint parodyti nėštumo, jau pastebi tokius požymius, kaip tepimas kraujingomis išskyromis (implantacinis pakraujavimas), padidėjęs krūtų jautrumas, dažnas šlapinimasis, pykinimas, "nėštumo pojūtis", spazmai gemalo implantacijos metu, tačiau labai panašūs simptomai gali pasireikšti ir moteriai nesant nėščiai.

7-10 d. po apvaisinimo (septintą - dešimtą pakilusios BKT dieną) paprastai vyksta gemalo implantacija gimdos gleivinėje. Ji gali praeiti visiškai nepastebimai arba gali pasireikšti vienu ar keliais požymiais, kurie nebūtinai rodo nėštumą, tačiau iš dalies leidžia jo tikėtis.

  • Tepimas kraujingomis išskyromis septintą - dešimtą BKT pakilimo dieną gali būti gemalo implantacijos požymis, tačiau tokį netikėtą kraujavimą reikėtų paminėti savo gydytojui.

  • Implantacinis BKT pakritimas (implantation dip) - tai nedidelis vienkartinis BKT pakritimas praėjus 7-10 d. nuo jos pakilimo. Tokį pavadinimą jis gavo dėl to, kad dažniau pasireiškia nėščiosioms, tačiau iš tiesų gali pasitaikyti ir nesilaukiančiai moteriai. Tokio BKT pakritimo priežastys:

    • Geltonasis kūnas po ovuliacijos ima sparčiai gaminti BKT pakilimą lemiantį hormoną progesteroną. Apie vidurį liuteininės fazės šis procesas sulėtėja. Jei įvyksta apvaisinimas, implantuodamasis gimdos gleivinėje gemalas pratęsia aktyvią geltonkūnio veiklą, taigi pradėjusi kristi progesterono koncentracija (ir BKT) vėl pakyla.

    • BKT gali pakristi dėl nedidelio antrinio estrogenų piko liuteininės fazės metu. Jis būdingas ir nepastojus, tačiau nėščiosioms paprastai esti aukštesnis - tai taip pat iš dalies paaiškina, kodėl "implantacinis BKT pakritimis" visgi dažnesnis pastojus.

  • Antrasis BKT pakilimas. Pastojusios moters BKT paprastai turi tendenciją liuteininės fazės metu kilti - kartais grafike net galima išskirti ne dvi, o tris fazes:

Gimdymo datos apskaičiavimas

Normalus moters nėštumas trunka apie 266 dienas (38 savaites) nuo apvaisinimo momento. Kadangi apvaisinimas visuomet įvyksta per 10-24 val. po ovuliacijos, kuomet esti gyvybinga kiaušialąstė, ir kadangi BKT pakilimas yra įvykusios ovuliacijos požymis, NŠP naudojanti moteris numatomą būsimo gimdymo datą gali nustatyti ypatingai tiksliai:

Gimdymo data gaunama iš pirmosios BKT pakilimo dienos datos atėmus 3 mėn. ir 7 dienas bei pridėjus vienerius metus.

Kadangi BKT matuoja tik nedaugelis moterų, praktikoje gimdymo terminas nuo seno skaičiuojamas pagal Negelio formulę: iš paskutinių mėnesinių pirmosios dienos datos atimami 3 mėn. ir pridedami vieneri metai bei 7 dienos. Tokio skaičiavimo trūkumai:

  • neatsižvelgiama į mėnesinių ciklo folikulinės fazės trukmės svyravimus, kurie gali būti gana dideli, ypač jei moteriai būdingas ciklų nereguliarumas;

  • į nėštumo trukmę papildomai įskaičiuojamos vidutiniškai 2 savaitės (tarsi nėštumas truktų 40 savaičių) - taip gaunamas ne realus vaisiaus amžius, o vadinamasis gestacinis amžius, šių sąvokų skirtumas kartais sudaro bereikalingą painiavą.

Vaiko lyties pasirinkimas

Knyga apie Šetlso metodą - Kaip pasirinkti kūdikio lytį (Landrum B. Shettles, David M. Rorvik) knygos ištrauka

Deja daugelio mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad vaiko lytis nėra tiesiogiai susijusi su konkrečiu pastojimo laiku mėnesinių ciklo metu.

Gender Selection Methods by Intercourse Timing: Review of Published Scientific Articles

Gender selection: the Shettles method

Demografija

Pasaulyje