Psichologiniai NŠP aspektai

"...būtent vaisingumas įprasmina sutuoktinių intymius ryšius, daro juos pilnaverčius, žaismingus ir nepakartojamus. Tai santuokinio akto "druska", užtikrinanti, kad jis netaptų rutina, o sutuoktiniai vienas kitam - "kasdieniniais barščiais". Tereikia tiek nedaug - pažinti šią dovaną, perduodamą iš kartos į kartą, dovanojamą ir gaunamą kartu su gyvenimu." (B. Obelenienė, 2004 m.)

Psichologiniai NŠP privalumai

1. Norėdama sėkmingai taikyti NŠP pora turi rasti kitokių, ne vien gimtinę (lytinę) aistrą išreiškiančių, švelnumo būdų - lietimas, glostymas, apkabinimas ir pan. susilaikymo laikotarpiu reiškia teikiančiąją meilę, kai rūpinamasi sutuoktiniu ir suvaldoma priimančioji, aistringoji meilė. Kontracepciją naudojanti moteris neretai pradeda jaustis taip, lyg visada būtų tinkama vyro lytiniams poreikiams patenkinti, dažnai ir tiems, kurie kyla stebint kitas moteris. Susilaikymas išties gali reikšti didesnę meilę, nei jos gimtinė išraiška.

Sekso ir intymumo paieškos D. Punell

NŠP veiksniai, skatinantys vyrų aktyvesnį dalyvavimą stiprinant sutuoktinių tarpusavio santykius PDF (J. Barisevičienė)

2. Porai naudojant NŠP, vyrui tenka suvokti, kad moters gimtiškumas (seksualumas) yra kitoks, nei jo - tam tikromis dienomis ji vaisinga, kitomis ne, kai kada prieinama, kai kada - ne. Tuo tarpu vyras visada gali (ir dažniausiai nori) atlikti gimtinį aktą. Gebėjimas suvokti kitą kaip kitokį, o ne kaip savęs dalį, brandina sutuoktinius - pagarba kito asmenybės skirtumui gimtiškumo srityje kuria tokią pat pagarbą kitose gyvenimo srityse.

3. Žmogus, kuris geba suvaldyti savo gimties aistrą, lengviau valdo ir kitas emocijas. Nekantrumas, pyktis dėl smulkmenų, irzlumas ir nesivaldymas skatina konfliktus ir nesantaiką, o susikaupusios nedidelės nuoskaudos ilgainiui gali išardyti santuoką.

Whatever happened to self control?

4. Gebėjimas susilaikyti padeda likti ištikimam. Jis svarbus ir tada, kai lytiniai santykiai tampa laikinai negalimi - dėl sveikatos, vienam iš sutuoktinių išvykus, po gimdymo ir t.t. Prie mažai ko ribojamo seksualinio pasitenkinimo pripratusiems kontracepciją naudojantiems sutuoktiniams būtinybė susilaikyti nuo intymių santykių gali tapti per sunki.

5. Savęs valdymas svarbus siekiant harmonijos intymių santykių srityje. Susivaldymo įgūdžiai padeda vyrui atsižvelgti į lėtesnes žmonos gimtines reakcijas bei lėtesnį susijaudinimą.

6. NŠP skatina porą gyventi “mažųjų sužadėtuvių” ir “mažųjų medaus mėnesių” ritmu. “Mažųjų sužadėtuvių” metu sutuoktiniai laukia ir ilgisi laiko, kai galės išreikšti meilę intymiai suartėdami. Laukimas reikalauja pastangų, gimties aistros suvaldymo, tačiau kartu yra ir laiminantis, džiaugsmingas, romantiškas etapas. Kai jau galima intymiai suartėti, iš naujo išgyvenama meilės aistra - tai “mažasis medaus mėnuo”. Susilaikant “kaupiasi” gimtinė energija, todėl naudodami NŠP sutuoktiniai nepatiria aistros išblėsimo, atsibodimo vienas kitam.

7. Susilaikyti nėra lengva, tačiau nemažai NŠP naudojančių porų tai vertina kaip teigiamą išbandymą - gebėjimas susivaldyti skatina pasitikėjimą savimi ir asmens vertės pajautimą.

8. NŠP naudojanti nėštumui išvengti pora neatitrūksta nuo vaisingumo temos, dažniau persvarsto motyvaciją nepastoti, yra atviresnė ateityje keisti sprendimą dėl planuojamo vaikų skaičiaus šeimoje.

9. Tėvams, kurie patys nenaudoja kontracepcijos ir vaisingomis dienomis susilaiko nuo gimtinių santykių, lengviau įtikinti savo paauglius vaikus nesileisti į seksualinius nuotykius.

10. Susivaldymas reiškia solidarumą su ligoniais, neįgaliaisiais, nesukūrusiais šeimos ar davusiais skaistybės įžadą (dvasinio luomo) asmenimis.

11. Naudojant NŠP laikomasi natūralaus, Kūrėjo nustatyto vaisingumo ritmo, nepažeidžiama natūrali, Dievo sukurta tvarka.

12. Susilaikymo laikotarpiu gali suintensyvėti dvasinis gyvenimas.

NŠP ir mažesnis skyrybų dažnumas

Couple to Couple League (CCL) tyrimas (J ir S. Kippley). Tyrime dalyvavo 198 poros, 1971-1995 m. gavusios licenciją mokyti NŠP. Tyrimo pabaigoje 15 jų (1,4 % pagal 2005 m. CCL skelbiamus duomenis) buvo išsiskyrusios.

Nacionalinis šeimų raidos tyrimas JAV (M. Wilson). Tyrime dalyvavo 10 847 moterys (15-44 m. amžiaus). Iš katalikių, kurios naudojo tik NŠP metodus, išsiskyrusių buvo tik 3 %. Kontracepciją naudojusios katalikės skyrėsi 5 kartus dažniau.

Tirtos 505 moterys iš 31 JAV valstijos, naudojusios Bilingsų metodą (M. Wilson). Iš į klausimus atsakiusių 74 % moterų išsiskyrusių buvo 4 %.

Divorce rate comparisons between couples using natural family planning and artificial birth control (JAV 2001)

JAV, kaip ir kituose kraštuose, išsiskiria apie 50 % šeimų. Duomenys rodo, kad NŠP stiprina santuoką.

Why do NFP couples have such low divorce rates?

Natural family planning (NFP): the symptothermal method (Rötzer) as a familiy binding tool. Results of a survey among members of INER (W. Rhomberg, 2008)

Majority of couples experience improved relationships with use of NFP (R. J. Fehring, 2004)

Psichologiniai sunkumai naudojant NŠP

Sunkumai susilaikymo laikotarpiu

Naudojant NŠP nuo lytinių santykių vaisinguoju laikotarpiu susilaikyti padeda meilė sutuoktiniui. Meilę sudaro dvi dimensijos:

  • teikiančioji (aktyvioji) meilė teikianti sutuoktiniui švelnumą, rūpestį, paramą,

  • priimančioji (receptyvioji) meilė priimanti iš sutuoktinio ir patį sutuoktinį kaip dovaną.

Intymiame gyvenime šios dimensijos persipina, tačiau vyrauja priimančioji meilė, o teikiančioji gimtines (lytines) reakcijas sušvelnina, todėl siekiantiems susilaikyti sutuoktiniams patariama nukreipti dėmesį į pastarąją:

  • prisiminti, kad intymus aktas, kai galėtų būti pradėtas kūdikis, neišreikš rūpinimosi sutuoktinio laime, jei dėl rimtų priežasčių didelio nuovargio, sveikatos ar kt. sunkumų esate nusprendę nėštumą atidėti ar daugiau nebepastoti,

  • žiūrint į sutuoktinį mąstyti apie jo kaip asmens poreikius, o ne apie gimtinį suartėjimo džiaugsmą,

  • mąstyti apie sutuoktinį kaip asmenį, kuriam reikia švelnumo, o ne kaip asmenį, kuris galėtų teikti intymų džiaugsmą,

  • prisilietimu stengtis išreikšti rūpestį ir šilumą, o ne aistrą.

Gėbėjimas suvaldyti savo gimties galią priklauso nuo dviejų dalykų: seksualinio susivaldymo ir to, ar patenkinamas dvasinio artumo poreikis (vienišas žmogus, kaip rodo klinikinė patirtis ir seksualumo ekspertų tyrimai, stengiasi atsikratyti vienatvės per seksualinius santykius).

Požiūris, kad žmogui būtina seksualinė iškrova, kilo iš XX a. pirmoje pusėje Sigmundo Freudo išplėtotos psichoanalizės, tačiau S. Freudas buvo nusistatęs ne prieš susivaldymą, o prieš gimtiškumo (lytiškumo, seksualumo) neigimą, laikant jį pavojingu, į bloga vedančiu dalyku, nes užslopinta aistra gali prasiveržti netikėtai ir nevaldomai, tarsi sprogdinti žmogų iš vidaus. Anot S. Freudo, svarbiausia pripažinti, kad gimtinė (seksualinė) galia egzistuoja - tada žmogus gali be žalos sau arba susilaikyti, arba šią galią panaudoti.

Visuomenėje deja paplito primityvioji psichoanalizės versija, pabrėžianti susilaikymo žalą. Prie šio mito plitimo nemažai prisidėjo ir medikai, tvirtindami, jog seksualinė iškrova būtina kūno sveikatai. Iš tiesų kūnui seksualinė iškrova nėra būtina, nes ji susijusi su energijos atidavimu (ne veltui sportininkams prieš varžybas rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių).

Vyro lytinis susivaldymas

Nevalingai kylanti erekcija (gilaus miego metu greitų akių judesių fazėje ar ryte vos nubudus dėl pilnos šlapimo pūslės) nėra tapati lytiniam susijaudinimui. Ji neverčia vyro siekti seksualinės iškrovos, nesukelia maudimo pilvo apačioje (prostatos srityje) ir neturi sveikatai žalingų pasekmių jei ir nepereina į ejakuliaciją. Vyras gali tiek atlikti gimtinį aktą, tiek atsikelti ir veikti ką nors kito.

Gimtinis (lytinis) susijaudinimas kyla tik tuomet, kai sąmonėje atsiranda erotinio pobūdžio vaizdinys tai skatina vyrą ieškoti iškrovos ir kūnas nenori paklusti protui bei valiai.

Taigi siekiant išvengti didelės vidinės kovos, reikėtų neleisti erekcijai virsti susijaudinimu. Tai labai priklauso nuo vyro žvilgsnio į moterį apskritai kino filme, žurnale, gatvėje ir t.t. Jei vyras leidžia sau jausti seksualinį geismą, atmintyje kaupiasi geismingų vaizdų "kartoteka" ir rytinė ar šiaip spontaniška erekcija lengvai virsta susijaudinimu.

Moters lytinis susivaldymas

Moteriai susilaikyti nuo lytinių santykių gali būti ne mažiau sunku, negu vyrui. Artėjant ovuliacijai (maždaug 5 dienos iki jos) ir ovuliacijos metu moteris jaučiasi aistringesnė, tačiau pati ovuliacija ir ją lydintys ženklai (ypač drėgnumo pojūtis lytinių organų srityje) tai kūno reakcija, kuri savaime nereiškia gimtinio susijaudinimo. Kalbant apie tai, kaip kūno pasirengimas apvaisinimui virsta susijaudinimu, vyro ir moters reakcija skiriasi. Moteriai vyro kūnas paprastai nekelia tokių audringų reakcijų ji daugiau reaguoja į meilės bei asmenybės ženklus (vyras myli akimis, o moteris ausimis). Nežiūrint to, pagrindinis dėsnis galioja ir moterims: gimties galia vaisingomis dienomis reiškiasi kaip kūniška energija ir yra nesunkiai valdoma, su sąlyga, kad kūniškas vaisingumas (panašiai kaip vyro erekcija) nevirsta gimtiniu susijaudinimu dėl atitinkamų minčių, lūkesčių bei vaizdinių. Šie vaizdiniai kitokie nei vyro, tačiau taip pat priklauso psichikos sferai. Moteris, nenorinti tuo metu gimtiškai susijaudinti, gali pasirinkti, pasiduoti šiems vaizdiniams, ar ne.

Sunkumai nevaisinguoju laikotarpiu

Kai kurioms poroms gali būti nepriimtina garsiai įvardinti, jog prasidėjo nevaisingoji ciklo fazė. Tokiu atveju patariama naudoti tam tikrus ženklus, kurie atstos žodžius, pvz. matomoje vietoje padėtas sąsiuvinis su ciklo stebėjimų lentelėmis, pamerkta gėlė ar pan. Turintys ilgesnę NŠP patirtį sutuoktiniai paprastai "tiesiog žino".

Kadangi moters lytinis potraukis glaudžiai susijęs su estrogenų koncentracija, kuri esti didžiausia prieš pat ovuliaciją ir staiga krinta po jos, prasidėjus vėlyvajai nevaisingai fazei, veikiant progesteronui, moteris gali jausti emocinį nuosmukį ir abejingumą lytiniams santykiams: "aš negalėjau, kai norėjau, todėl dabar nenoriu". Tačiau hormonų pakitimai tėra vienas iš veiksnių, nulemiančių moters emocinį komfortą ir pasitenkinimą lytiniais santykiais. Abipusė pagarba ir meilė, ilgesnė įžanga į lytinį aktą (taipogi padedanti įveikti dėl sumažėjusios gimdos kaklelio gleivių sekrecijos galintį atsirasti makšties sausumą) ir nevaisingos fazės metu lytinius santykius daro abipusiai patenkinančius ir ypatingus.

Sunkumai vienam iš sutuoktinių nepritariant NŠP naudojimui

NŠP vertę neretai vienas iš sutuoktinių supranta anksčiau negu kitas. Labai svarbu tai suvokti ir, kaip sako pagrindinis sutuoktinių bendravimo principas, tiesą kalbėti su meile (plg. Ef 4,15). Darniai gyvenantys sutuoktiniai patiria mažiau sunkumų naudodami NŠP metodus, o NŠP savo ruožtu stiprina sutuoktinių ryšį.

Santuokoje turėtų vyrauti tam tikra dvasinio, širdies ryšio pirmenybė prieš kūnišką. Lytiniai santykiai yra svarbi meilės dalis, tačiau seksas santuokos neišgelbsti. Kaip rodo tyrimai, tarpusavio supratimas ir švelnumas yra svarbiausias santuokos, taip pat ir intymaus gyvenimo, principas, o geriausiai sutaria sutuoktiniai, kurie buvo skaistūs iki vedybų, sudarė bažnytinę santuoką, kartu meldžiasi namuose, dalyvauja bažnyčios liturgijoje ir naudoja natūralius šeimos planavimo metodus.

Literatūra

Lietuvių kalba

Anglų kalba

Liudijimai

Porų liudijimai

Nepažįstu nė vienos NŠP nusivylusios poros (V. ir O. Švelniai, S. ir I. Peldžiai)

Convert from condoms

Teaching NFP has enriched our marriage